Príznaky

Väčšinou môžeme prvé príznaky tehotenstva zaznamenať najskôr v čase vynechania menštruácie, či až o týždeň, dva neskôr. Ak nemáte presný prehľad o svojom cykle, alebo je nepravidelný, nemusíte presne vedieť, kedy očakávať menštruáciu.

Ak začnete pociťovať niektorý z nasledujúcich symptómov - nie každá žena ich má všetky - a nemáte periódu dlhší čas, môžete byť tehotná. Možno nadišiel čas vyskúšať domáci tehotenský test.

 

  1.  Citlivé, naliate prsia - Jeden zo skorých znakov tehotenstva sú citlivé, opuchnuté prsia v dôsledku zvyšovania hladiny hormónov. Je to zvýraznený pocit napätia v prsníkoch, podobne ako pri menštruácii. Vaše nepohodlie môže viesť až k nutnosti nosiť podprsenku skoro nepretržite. Dobrá správa je, že po prvom trimestri tento pocit väčšinou vymizne, ako si telo na zvýšenú hladinu hormónov zvykne.
  2. Únava - Nie je úplne známe, čo spôsobuje náhlu únavu v začiatku tehotenstva, pravdepodobne za to môže prudko stúpajúca hladina progesterónu. V kútiku duše verím, že úlohou tejto spavej nemoci je chrániť mamu i bábätko. Mama šetrí sily a bábätko hniezdi. Vaša energia sa vám pravdepodobne vráti v druhom trimestri, únava asi naopak v treťom, kedy budete zápasiť s nárastom hmotnosti a nepokojným nočným spánkom
  3. Jemné krvácanie počas uhniezďovania vajíčka - Niektoré ženy majú mierne vaginálne krvácanie okolo 11 - 12 dňa po oplodnení. Príčinou je pravdepodobne uhniezďovanie oplodneného vajíčka do prekrvenej steny vašej maternice. Tento proces začína zhruba 6 dní po oplodnení. Krvácanie je len veľmi slabé (drobné červené škvrny alebo ružovo - hnedastý výtok) a trvá deň - dva. Pozor! Upozornite svojho lekára, pokiaľ krvácate alebo špiníte, obzvlášť ak je to sprevádzané bolesťou, môže sa jednať o mimomaternicové tehotenstvo.
  4. Nevoľnosť alebo zvracanie - Pokiaľ ste ako väčšina žien, ranné nevoľnosti neudrú skôr, ako po mesiaci od oplodnenia (najšťastnejšie osoby sa im vyhnú úplne). Niektoré ženy sa však začnú cítiť divne už skôr a u niekoho sa dokonca nedá hovoriť o rannej nevoľnosti, pretože by sme rovnako dobre mohli vravieť o nevoľnosti obednej a večernej, či skôr dennej i nočnej. Asi polovica žien sa cíti naspäť vo svojej koži na začiatku druhého trimestra, pre ostatné úľava nastúpi väčšinou do ďalšieho mesiaca.
  5. Zvýšená citlivosť na pachy - Poznám veľa žien, ktoré poňali "podozrenie", keď im ich nevyhnutná ranná káva zrazu nadvihla žalúdok. Určite poznáte veľa príbehov o obľúbených i neobľúbených pachoch, problémoch s kolegami v tropickom lete, obľúbených jedlách, ktoré ste zrazu nemohli ani cítiť. Pravdepodobne za to môže stúpanie hladiny estrogénu. Ak áno, nazvala by som ho aj bezpečnostný hormón, pretože často zapína alarm v situáciách, ktorým by sme sa mali vyhnúť, aj keď možno ešte netušíme prečo (káva, zafajčené a nevetrané priestory, staršie jedlo).
  6. Nafúknuté brucho - Hormonálne zmeny na začiatku tehotenstva vo vás môžu vyvolať pocit nafúknutia, možno podobný, ako zažívate pred príchodom menštruácie. To je dôvod, prečo vám niektoré oblečenie môže byť užšie v páse, aj keď vaša maternica je stále relatívne malá.
  7. Časté močenie - Veľmi rýchlo po otehotnení zrazu zistíte, že sa kúpelňa stáva pre vás kľúčovou miestnosťou. Prečo? Jedným z dôvodov je, že počas tehotenstva hladina telesných tekutín (napr. krvi) narastá, čo zvyšuje tvorbu moču v obličkách a následne jej vylučovanie močovým mechúrom. Tento syndróm môže začať asi po šiestich týždňoch prvého trimestra a pravdepodobne sa bude postupne zhoršovať, ako rastúce bábätko bude tlačiť na močový mechúr.
  8. Vaša bazálna teplota zostáva zvýšená - Ak si meriate svoju bazálnu teplotu a zistíte, že zostala zvýšená 18 dní na jednej úrovni, ste pravdepodobne tehotná.
  9. Vynechala vám menštruácia - Ak máte pravidelný cyklus a vaša perióda nepríde včas, pravdepodobne si urobíte tehotenský test oveľa skôr, ako zaznamenáte niektorý z predchádzajúcich symptómov. Ak však cyklus nemáte pravidelný, alebo ho až tak presne nesledujte, je pravdepodobné, že na tehotenstvo vás upozorní práve nevoľnosť, napätie v prsiach a časté cesty na záchod.
  10. Overenie: pozitívny tehotenský test - Napriek tomu, čo sa dočítate na obale, veľa tehotenských testov nie je dostatočne  citlivé na to, aby zachytili väčšinu tehotenstiev skôr ako týždeň po vynechaní menštruácie. Takže ak sa rozhodnete vyskúšať ho skôr a získate negatívny výsledok, môžete to vyskúšať za pár dní znova. Ak držíte v ruke pozitívny výsledok, dohodnite si schôdzku so svojim gynekológom.