Priebeh

Deväť mesiacov trvá, kým sa žena dočká bábätka, ktoré jej vložia do ruky. Za ten čas sa z malých zárodočných buniek vytvorí celý človek. Z úplného malinkatého „nič“ sa počas deviatich mesiacov vyvinie dieťatko so všetkým orgánmi. Čo sa za ten čas v tele matky udeje?

I. trimester (prvé tri mesiace tehotenstva)

1. mesiac tehotenstva
Tehotenstvo sa u ženy potvrdí spravidla v čase, keď je v druhom až treťom týždni tehotenstva. Vtedy už môžete na sebe pozorovať príznaky druhého stavu: Rannú nevoľnosť, nechutenstvo, pocit plnosti a pálenia pŕs, únava, časté nutkanie na močenie, vynechanie menštruácie. Koncom mesiaca sa pridá zvýšenie bazálnej teploty, spôsobené hormonálnymi zmenami, stmavnutie dvorca bradaviek, zväčšenie prsných žliaz. Na začiatku tehotenstva môžete byť náladová, plačlivá, podráždená. Problém vám tiež môže spôsobovať skutočnosť, ak vás tehotenstvo zaskočilo a nepočítali ste s ním. Tu pomôže len čas – na novinku, že do rodiny pribudne nový prírastok, si pomaly zvyknete.

Na čo si dávať pozor: V prvom mesiaci vývoja plodu sú zárodočné bunky veľmi citlivé a môžu sa ľahko poškodiť. Vyhýbajte sa preto röntgenu, užívaniu (i slabých) liekov, a taktiež styku s rozpúšťadlami, čistidlami, farbami. Nenavštevujte miesta, kde je veľa chorých – najmä v prvých mesiacoch musíte dbať o to, aby ste sa niekde nenakazili a neochoreli. Nebezpečie môže číhať aj v lese - pozor na nebezpečné kliešte! Prenášajú lymskú boreliózu a zápal mozgových blán, ktoré môžu vážne poškodiť vaše dieťatko.

2. mesiac tehotenstva

Môžete začať pociťovať rannú nevoľnosť (môže sa však vyskytovať aj počas celého dňa). Nevoľnosť môže byť tak silná, že budete mať problémy sa správne stravovať, môžete dokonca aj schudnúť. Predpokladá sa, že ranná nevoľnosť je silnejšia u žien, ktorým sa má narodiť dievča, než u tých, ktoré čakajú chlapca (nenarodené dievča tiež začne produkovať nevoľnosť vyvolávajúce hormóny). Okrem častého nutkania na močenie, únavy, závratov, môžete začať mať problémy aj s trávením: zápchu, nafukovanie, pocit plnosti, zvýšenie nutkanie na močenie, napuchnutý, citlivý priestor brucha. Doprajte si čerstvé ovocie, veľa tekutín, časté prechádzky a snažte sa obmedziť potraviny, ktoré by vás mohli nadúvať. Nepoteší vás tiež zvýšený slinotok a naďalej výkyvy nálad.

Na čo si dávať pozor: V priebehu prvých dvoch mesiacov sa vytvárajú orgány dieťaťa. Je to rizikové obdobie, preto vylúčte alkohol, o drogách ani nehovoriac. Nefajčite, obmedzte spotrebu kávy a čierneho čaju. Akékoľvek užívanie liekov konzultujte so svojím lekárom!

3. mesiac tehotenstva

Sužovať vás môžu naďalej nepríjemnosti z prvých dvoch mesiacov: zlé trávanie, nevoľnosti, zmeny pŕs, zvýšená tvorba slín. Pridať sa môžu aj závraty a poruchy spánku. Ďalším problémom sú príležitostne sa vyskytujúce bolesti hlavy, ktoré sú obzvlášť nepríjemné, pretože väčšina prípravkov proti bolesti sa počas tehotenstva nesmie užívať (napr. by sme sa mali vyhnúť acylpirínu, väčšinou je lepší paracetamol). Užívanie prípravkov proti bolesti by ste mali, tak ako každý iný liek, bezpodmienečne prediskutovať s lekárom alebo s lekárnikom. Vaša citová nestabila by sa mala začať zlepšovať, nastáva obdobie pokoja a vyrovnanosti.

Na čo si dávať pozor: Nezabudnite na návštevu gynekológa. Budú vás čakať niektoré dôležité krvné testy a tiež možno aj prvý ultrazvuk. Srdce vášho dieťatka už druhý mesiac bije, všetky orgány má vyvinuté. Dieťatko dokáže skrčiť nohy, ohýbať chodidlá, narovnávať prsty, zvraštiť obrvy. Cíti emocionálne stavy matky a reaguje na ne.

II. trimester

4. mesiac tehotenstva

Týmto mesiacom vstupujete do druhého trimestra tehotenstva. Mali by ste sa cítiť výborne. Počiatočné nevoľnosti už prešli (alebo prechádzajú), ručička na váhe by sa mala posunúť len mierne, ani ešte vám ešte nenarástlo veľké brušisko. Viditeľné zmeny na vašom tele ešte len prídu. Na konci mesiaca už môžete začať pociťovať prvé jemné pohyby plodu. Určite ste si už zvykli, že ste tehotná a počiatočná citová nestabilita by mala byť za vami. Mali by ste sa cítiť vyrovnane a plná energie. Prejdú tiež prvotné zažívacie ťažkosti a môžete začať pociťovať vyššiu chuť do jedla. Život vám môžu znepríjemňovať ľahké opuchy končatín, upchatý nos, objaviť sa môže aj biely vaginálny výtok.

Na čo si dávať pozor: Hoci väčšina orgánov vášho dieťatka je už vyvinutá, nezabúdajte na zdravú výživu. Vyhýbajte sa zafajčenému prostrediu, alkoholu a cigaretám. Možno vám lekár predpíše dávky železa a kyseliny listovej.

5. mesiac tehotenstva

Hoci to iste poteší vašu polovičku, vám to už môže začať prekážať: prsia vám stále rastú, hoci už zrejme budú menej citlivé. Všetky doteraz opísané príznaky môžu pokračovať (nadýmanie, zvýšená únava, výkyvy nálad). Pokiaľ začnete mať závraty, veľa spite. Ak ležíte, vstaňte pomaly – najprv sa pomaly posaďte a až potom sa postavte. Veľa pite, pravidelne jedzte. Bruško vám pomaly začína rásť, ak ste necítili pohyby dieťatka na konci mesiaca, teraz už ich určite začnete cítiť. Objaviť sa môžu bolesti v chrbte, kŕče v nohách, ľahké opuchy končatín.

Na čo si dávať pozor: Budete sa cítiť výborne, a znovu vám začne chutiť jesť. Nerozjedzte sa, aby ste nepribrali zbytočne viac, ako je potrebné.

6. mesiac tehotenstva

Tehotenstvo by ste už mali vychutnávať. Pohyby plodu sú už jasne viditeľné (v tomto mesiaci je bábo najaktívnejšie), a to aj pre vášho partnera. Určite z nich budete mať pocit vzrušenia a radosti. Neznepokojujte sa, ak pohyby nebudte niekoľko hodín cítiť, bábätko v tomto čase spí závideniahodných 15 až 20 hodín denne.  Dieťatko býva aktívnejšie najmä po tom, čo sa najete, a vtedy, ak sa po zvýšenej aktivite upokojíte (svojou aktivitou totiž bábo určite zobudíte).

Na čo si dávať pozor: Môžete pociťovať bolesti v spodnej časti brucha kvôli rozťahovaniu sa maternice. Zaobstarajte si kvalitný krém na strie, ktorý si pravidelne masírujte do pokožky.

III. trimester


7. mesiac tehotenstva
Ak na vás doteraz tehotenstvo ešte nebolo viditeľné, začínajú sa mesiace, keď sa vaše bruško začne zaokrúhľovať. Môže vás začať pobolievať chrbát, objaviť sa môže krvácanie ďasien, môžu vám opuchnúť ruky alebo nohy, alebo aj oboje (týmto problémom trpia až dve tretiny tehotných žien). Predísť im môžete zdravou životosprávou, pitným režimom, pravidelným pohybom. Pomôže aj vykladanie nôh.
Pohyby plodu sú už výrazné a časté. Môže sa objaviť výtok z pŕs – kolostrum, prvé mliečko.
Kvôli zväčšujúcemu sa brušku môžete mať poruchy spánku, pretože si ťažšie nájdete vhodnú polohu na spanie. Tento stav sa v posledných dvoch mesiacoch ešte zhorší. Dieťatko je pre vás čoraz reálnejšie a vy začnete byť čoraz netrpezlivejšia.

Na čo si dávať pozor: Bruško začína byť čoraz viditeľnejšie. Nesnažte sa vpratať do úzkeho oblečenia, radšej si zaobstarajte voľnejšie šaty, ktoré sa dajú podľa potreby rozširovať. Dodržujte zdravú životosprávu.
 
8. mesiac tehotenstva
Vaše bruško je už jasne viditeľné a váš život je čím ďalej tým viac obmedzujúci. Čoraz ťažšie robíte bežné úkony, problémom môže byť aj obyčajné zaväzovanie šnúrok na topánkach. Dieťatko tlačí na bránicu, takže sa vám môže ťažšie dýchať, a to niekedy až do pôrodu. Zväčšujúca sa maternica zase môže spôsobiť, že neudržíte dobre moč, najmä pri smiechu, kašli alebo kýchaní. Objaviť sa tiež môžu krátke, bezbolestné kontrakcie brucha.

Narastajúce bruško môže svrbieť, pretože sa koža na ňom napína, pupok môže vystúpiť do popredia.
Začnete pociťovať čoraz väčšie obavy z pôrodu (upokojiť vás môže príprava pôrodného plánu či nákupy pre bábätko). Vaša nedočkavosť je čoraz väčšia, rovnako prianie čím skôr už ukončiť tehotenstvo.

Na čo si dávať pozor: Počas posledných týždňov tehotenstva sa zrejme budete cítiť nemotorná a unavená. Bude sa vám aj zle spať. Nebojujte proti únave, naopak, relaxujte a odpočívajte čo najviac. Energiu budete potrebovať na obdobie po narodení dieťatka.

9. mesiac tehotenstva

Vhodnú polohu na spanie už nájdete len tak-tak. Milovanie s vašim partnerom už dávno nie je také, ako by ste si priali, keďže vhodných polôh je čoraz menej. Brucho sa vám zdá obrovské, zavadzia vám, a pohyby dieťatka sú veľmi výrazné, niekedy až bolestivé. Vašim najväčším želaním začne byť pôrod, zároveň však budete z neho pociťovať obavy.

Pri každej kontrakcii či drobnej bolesti začnete uvažovať, či sa už začal pôrod alebo nie. Môžu sa objaviť tzv. nepravé kontrakcie, dieťatko sa začína posúvať nižšie. Hlavička by mala byť otočená smerom nadol. Pretrvávať môže dýchavičnosť, mierne kontrakcie, biely výtok z pošvy, únik moču.

Na čo si dávať pozor: Pokiaľ sa objavia bolesti, ktoré sú čoraz prudšie a objavujú sa v pravidelných, a stále kratších odstupoch (bez ohľadu na to, čo robíte), pravdepodobne sa začal pôrod. Je to tu - je čas ísť do nemocnice.