Počatie

Ovulácia a oplodnenie

Ovulácia - uvoľňovanie zrelého vajíčka z vaječníka - je pravidelný a spontánny proces. Dochádza k nemu raz za mesiac, väčšinou medzi 10. a 14. dňom menštruačného cyklu. Žena je plodná najviac 12-krát 12 hodín do roka. 

Ženské vajíčko je schopné oplodnenia do 12 hodín po ovulácii. Toto krátke obdobie plodnosti sa môže predĺžiť o životnosť spermií v ženskom genitálnom trakte. Predpokladá sa, že spermie sú schopné oplodniť vajíčko 24 až 48 hodín po pohlavnom styku.

Oplodnenie vajíčka spermiou

Po ovulácii vajcovod zachytí vajíčko a za normálnych okolností sa tu stretne so spermiami. Spermie sa sem dostali nielen svojím aktívnym pohybom, na svoju cestu za vajíčkom potrebujú aj pomoc ženského organizmu. Táto pomoc je najúčinnejšia pri ženskom orgazme.

Splynutím vajíčka a spermie vzniká zygota, zárodok budúceho jedinca, jeho ďalším delením a vývojom vzniká embryo. Oplodnené vajíčko sa presúva vajcovodom do maternice, kde po uhniezdení nachádza vhodné podmienky pre svoj ďalší život a vývoj.

Cesta embrya vajcovodom do maternice trvá asi týždeň, niekoľko dní trvá jeho uhniezdenie v maternici. V tomto období sa začína tvorba hormónov bunkami budúcej placenty. 

Graviditu možno zistiť citlivým tehotenským testom asi 10 dní po počatí. Veľa tehotenských testov nie je dostatočne citlivých na to, aby zachytili väčšinu tehotenstiev skôr ako týždeň po vynechaní menštruácie.

Plodnosť ženy

Predpokladom na otehotnenie je prítomnosť ovulačných cyklov – dozrievanie vajíčok, normálna funkcia žltého telieska, ľahký prechod spremií hlienom krčku maternice, možnosť prechodu spermií do vajíčkovodu, oplodnenie vajíčka, jeho prechod a výživa vajíčkovodom a napokon jeho uhniezdenie v správne pripravenej sliznici maternice.